دکوراسیون منزل

چند اصل ساده برای داشتن دکوراسیون مدرن

مبل پرنیان

سادگی، اگر شما به دنبال کلمه ای می‌گردید که دکوراسیون و مبلمان مدرن را با آن تعریف کنید، آن کلمه سادگی است. البته سادگی به معنای دکوراسیون سرد و خسته کننده و استفاده از رنگ های خنثی و اشکال هندسی نیست. می‌توانید دکوراسیون مدرن و ساده اما کاملا گرم و پویا و شیک داشته باشید. سوال اصلی این است که چگونه می‌توانید از دکوراسیون مدرن در منزل خود استفاده کنید؟ بدیهی است که با رفتن به فروشگاه و خریدن یک دست مبلمان مدرن نمی‌توانید به دکوراسیون مدرن دست پیدا کنید. باید مبلمانی استفاده کنید که مناسب منزلتان باشد؟ اما مبلمان مناسب چیست؟

دکوراسیون مدرن چیست؟

در دکوراسیون مدرن هر چه مبلمان و میز و صندلی کمتر باشد، جلوه بیشتری دارد. خطوط ساده، فرم های خالص در دکوراسیون مدرن نقش بسزایی دارند، هیچ گونه جزییات اضافی یا تزیینات غیرضروری در دکوراسیون مدرن وجود ندارد.

برای داشتن دکوراسیون مدرن باید ۵ اصل زیر را در دکوراسیون منزلتان رعایت کنید.

اصل اول: حفظ سادگی

همانطور که گفتیم اصل اساسی یک دکوراسیون مدرن سادگی است. به یاد داشته باشید که کلمه سادگی بهترین توصیف طراحی مدرن است و مطمئن شوید آن را حتما در فضای خود به کار بگیرید. البته منظور از سادگی این نیست که یک صندلی را در وسط یک اتاق خالی قرار بدهید. منظور از سادگی همان کمینه گرایی است یعنی حذف وسایل اضافی و حذف کردن جزییات غیر کاربردی در دکوراسیون منزلتان.

اصل دوم: کارکرد وسایل

دومین اصل دکوراسیون مدرن کارکرد است. علاوه بر این که اتاق‌ها باید خالی از آثار هنری زیاد و لوازم جانبی فراوان باشد، باید هر وسیله‌ای که در دکوراسیون استفاده می‌کنید، کارکرد ویژه خود را داشته باشد. در سبک مدرن در صورتی استفاده از اثر هنری به جا است، که علاوه بر مفهوم و زیبایی نیز کاربردی باشد. اگر از فرم خاصی در وسایل استفاده می‌کنید باید دلیل کاربردی داشته باشد. مثلا اگر از نوع خاصی از چراغ استفاده می‌کنید علتش فقط زیبایی و متناسب با دکور بودن نباشد، بلکه از لحاظ پخش نور هم مناسب منزلتان باشد و … .

در این سبک باید دسترسی و استفاده از همه اقلام اتاقها آسان باشد. مثلا در یک آشپز خانه مدرن دسترسی به وسایل و انجام امور باید بسیار آسان شده باشد.

اصل سوم: استفاده درست از فناوری‌ها و لوازم دیجیتال

سومین اصل استفاده از فناوری است. منظور از این اصل استفاده درست و به جا از تلوزیون و دستگاه های پخش DVD تخت است. در محل قرار گیری تلوزیون باید نکاتی رامورد توجه قرار داد.

  • ارتفاع استاندارد تلوزیون و همچنین فاصله تلوزیون از مبلمان

برای مشخص کردن ارتفاع درست اصل کلی این است که خط مرکزی صفحه تلویزیون باید در راستای خط دید بیننده باشد. بنابراین برای تشخیص ارتفاع صحیح تلوزیون از زمین باید ارتفاع متوسط بیننده در حالت نشسته روی مبلمان و اندازه تلویزیون را اندازه بگیرید. با توجه به استاندارد های نشیمن مبل و میانگین قد افراد، آمارها نشان داده‌اند که به طور متوسط ارتفاع یک نفر که روی کاناپه نشسته باشد از سطح زمین ۱۰۵ سانتی متر است.

  • وجود نداشتن منبع نور طبیعی یا مصنوعی پشت تلوزیون

اگر تلویزیون دقیقا جلوی پنجره قرار بگیرد دیدن تلوزیون را مشکل می‌کند در واقع نوری که از پشت پنجره می‌تابد باعث آزردگی چشمان شما خواهد شد. برای رفع این مشکل بهتر از از پارچه‌های زخیم که نور را کم تر از خود عبور می‌دهند استفاده کنید.

  •  اختصاص دادن محل و مبلمان راحتی جدا برای مشاهده تلوزیون

اگر از تلویزیون در اتاق نشیمن یا پذیرایی استفاده می‌کنید برای آن مبلمانی جدا از مبلمان اصلی فضا در نظر بگیرد. برای مشاهده تلوزیون بهتر است از مبلمان راحتی استفاده کنید و فضای دیدن تلویزیون را به وسیله مبلمان از قسمت‌های دیگر جدا کنید.

اصل چهارم: ایجاد فضای باز

اصل چهارم ایجاد فضای باز در دکوراسیون است. اگر به دنبال یک دکوراسیون مدرن هستید فضاهای خالی منزلتان را بیشتر نشان دهید، حتی می‌توانید با استفاده از رنگ یا مبلمان خاص فضای خانه را بزرگ جلوه دهید. در یک اتاق نشیمن کوچک با قرار دادن چند سانت فضای خالی در اطراف فرش فضای اتاق را بزرگ‌تر نشان داده خواهد شد. همچنین استفاده از پالت رنگی سفید ایجاد توهم فضای بزرگ می‌کند.

اصل پنجم: استفاده از مبلمان مدرن

لازمه یک دکوراسیون مدرن داشتن مبلمانی مدرن است. اما مبلمان مدرن چگونه است؟
امروزه مبلمان نیز مانند سایر محصولات از تنوع بسیار زیادی برخوردار است، به همین دلیل هنگام خریداری مبلمان با گزینه‌های فراوانی روبه رو هستید که شما را برای انتخاب مبلمان مناسب گیج می‌کند. ممکن است که قبل از رفتن به فروشگاه فکر کنید که می‌دانید دقیقا چه چیزی می‌خواهید، اما وقتی به فروشگاه می‌روید یا تصاویر مبل‌های مختلف و کاتالوگ‌های فراوان روبه رو می‌شوید، با گزینه‌های مشابه فراوانی رو به رو خواهید شد که شما را در انتخاب گزینه درست گیج می‌کند.

در ادامه و در مطلب «ترفند‌های انتخاب مبلمان مدرن» با ۵ ترفند انتخاب مبلمان مدرن آشنا خواهید شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *